13 03 2017

"BİR SİZ DAHİ SİZDE BULUN, BENİM BENDE BULDUĞUMU" YUNUS EMRE HZ.

SORU-CEVAP

Hürmetlerimi sunarım Sabri amcacığım,

Ben inanıyorum ki insan hayatta her zaman kısmetini yaşıyor. Fakat bazen bunu düşünmeyip kendimi sıkıyorum. Bazı şeyleri sıkıntı yapıyorum. "Derslerimi verip okulumu hayırlısıyla bitirebilecek miyim?" diyorum. Aslında çalışırsam ve derslerimi geçmek benim kısmetimse zaten hallederim. Bunu bilsemde ara sıra kendime dert yapıyorum, heyecan yapıyorum.

Bir de ben yapı olarak heyecanlı biriyim, bunu nasıl aşabilirim sizce? Sınavlarda biraz daha sakin olabiliyorum ama yapabileceğim bir soruyu algılayıp çözemiyorum bazen. Topluluk önünde konuşma yapmam gerekirse yüzüm kızarıyor. Bu bir güven sorunu olduğundan mıdır acaba?

Henüz belki de hayat bana çok şey öğretmedi ama yinede şunu gördüm. İnsan kimin yanlışın söyler, kimle alay eder, dedikodusunu yaparsa kesinlikle aynı şeyi kendisi de yapmaya başlıyor. İşin en ilginç yanı da yaptığının farkında bile olmuyor, kendisi yaparken eleştirdiği iş ona doğru geliyor. İnsan susmayı başarabilmeli. Sizin her zaman söylediğiniz gibi "Ya hayır söyle, yahut sus." bu sözü yaşamalıyız. Ben de bu konuda kendimi düzeltmeye çalışıyorum. İnşallah düzelteceğim. Bir arkadaşımın evinde yıkanmamış bulaşıklar görmüştüm, mutfak karışıktı. "İnsan da bu kadar karışık olur mu demiştim." Şimdi aynı şeyi ben yapıyorum. Ağızdan çıkan her söze dikkat etmek ne kadar da önemli.

Hürmetle ellerinizden öperim Sabri Amcam. Sizin duacınızım, sizden dualarınızı bekliyorum. Siz hep iyi olun inşallah.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın Sabri Tandoğan Efendi Hz'nin cevaben yazdıkları :

Sayın “Serenad”

Kıymetli yavrum, ne yazık ki bizi küçük yaştan itibaren yanlış bir başarı kavramıyle şartlandırıyorlar.başarının ne olduğunu bilmeden, anlamadan aptallar gibi, gerizekalılar gibi başarı peşinde koşuyoruz. Önce bundan kurtulmamız lazım. Başarı, bize verilen vazifeyi sükunetle, rahatlıkla, en güzel şekilde yapmaya çalışmaktır. Başkaları beğenir, beğenmez, takdir eder, etmez, bundan bize ne? Hangi konuda olursa olsun yavrum bu önyargıdan kurtulmak gerekiyor. Ben hiçbir zaman ille iyi not alacağım diye sınava girmezdim. Ama bildiklerimi en güzel şekilde yazabilmekten ve anlatabilmekten başka bir kaygım yoktu. Notları öğrendiğim zaman görürdüm ki en güzel notu ben almışım. Ama hiçbir zaman böyle bir düşüncem olmazdı. Değerli yavrum, bütün mesele yaklaşımda. Biz, hangi işi olursa olsun Besmeleyle, sükunetle başlayalım. Gerisini Allah’a bırakalım. Sınıfımı geçermişim, geçmezmişim, bundan bana ne? Ama ben o dersi samimi olarak en iyi şekilde öğrenmeye çalışırdım. O kadar. Gerisi umurumda bile değildi. Lütfen yavrum hayat karşısında herzaman böyle ol. Önündeki işi en iyi, en güzel yapmaya çalış, gerisini düşünme. O kadar güzel yap ki sen de bir zevk, haz duyasın. O işin tadını alasın. Ben futbol antrenörü olsam futbolcularıma derim ki “Çocuklar, galip gelmek, berabere kalmak, mağlup olmak hiç önemli değil. Çıkın sahaya, öyle güzel bir futbol oynayın ki seyirciden önce siz zevk alın. Hakem bitiş düdüğünü çaldığı zaman, Hay Allah, keşke daha bitmeseydi deyin, sonuca hiç bakmayın”. Bir futbol takımı bu rahatlık, bu zevk ve estetik anlayışı içinde sahaya çıkarsa seyirci, taraftar hayatının en büyük mutluluğunu yaşar. Hayat böyle yavrum. Yaptığın her işi zevkle, heyecanla yap. Yaptığın iş ütü olabilir, yemek olabilir, bulaşık olabilir, ev toplamak, toz almak olabilir,ders çalışmak, müzik dinlemek olabilir. Allah’a şükürler olsun ben Türkiye’deki televizyon kanallarının en güzel konuşan insanıyım. Ne oluyor biliyor musun? Ben zevk almak için konuşuyorum. Bir yarım konuşuyor, bir yarım dinliyor. Program bittiği zaman öyle mutlu, öyle huzurlu oluyorum ki başkaları beğenmiş, beğenmemiş, televizyon yönetimi ne düşünür umurumda bile değil. İşte böyle yavrum. Ben giyinirken de öyleyim. Elbisem, gömleğim, kravatım arasında bir uyum olmasına o kadar dikkat ederim ki başkaları için mi? Hayır, kendim için. Giyim bittikten sonra kendi kendimi kutlamalıyım. Bilmem yavrum ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum? Lütfen önyargılarından kurtul, her yaptığın işi velev ki bir lavabo, bir tuvalet temizliği bile olsa en güzel yapmaya çalış. O zaman göreceksin ki hayat apayrı bir güzellik kazanacak. O zaman yaşamak bir rüya, bir masal, bir şiir gibi olqacak.

Selam, sevgi ve saygı ile.

 

Sabri Tandoğan Efendi Hz.
Aziz Ruhları Şad Olsun.

62
0
0
Yorum Yaz