30 05 2008

Resmin faydaları

İyi geceler Sabri Amca,


Size bir hafta yazmayınca öyle özledim ki. Çünkü sizi çok seviyorum ben Sabri Amca. İyi ki varsınız. Akşamları derslerimi yaptıktan sonra yazmak istiyorum ama hafta sonu daha kolay yazabiliyorum. Biliyorsunuz, okullarımızın tatil olma zamanı yaklaşıyor. Ben geçenlerde sitenizde bir ablaya resim yapmakla ilgili cevaplarınızı okuyordum. Ona resim yapmasını söylemiştiniz, çok iyi olur demiştiniz, bir de her gün bir şeye bakarak resim yap demiştiniz. Ben de şimdi tatilde neler yapsam diye düşünürken aklıma resim yapmak geldi. Size sormak istedim Sabri Amca. Sizce resim yapmak bize neler sağlar? Bir de ben nasıl resimler yapayım Sabri Amca, mesela benim suluboyam var, kalem boyalarım var. Onlarla mı resim yapayım yoksa başka boyalarla mı? Siz de resim yapar mısınız Sabri Amca. İnşallah bir gün sizin resminizi de yapabilirim. Sizi sevgilerimle kucaklıyorum Sabri Amca. Bana başka önereceğiniz şeyler de varsa yazarsanız sevinirim. Hürmetlerimle ellerinizden öperim. 


Can.

 


Sayın Sabri Tandoğan'ın cevaben yazdıkları :

 

Sayın Can,


 

24.5.2008 tarihli mailinizi aldım.


 

Sevgili yavrum, resim yapmak hem insana hayat boyu güzel bir yoldaştır, arkadaştır, Hem insana çok şey kazandırır. Bunların en başında dikkat gelir. dikkat, o kadar önemlidir ki bazı büyük yazarlar “Deha, dikkattir” diyecek kadar ileri gitmişlerdir. Dikkatli insanlar gerek dünya hayatında, gerek manevi hayatlarında çok kazançlı çıkarlar. Çünküm başklarının göremediklerini görür, yakalayamadıkları inceliklerin farkına varırlar. Dikkatsiz insanlar biraz boşuna yaşayan insanlar gibidirler. Çünkü hergün önümüzden hayat olayları akıp geçiyor. Onların içinde öyle güzellikler, ibretler, hikmetler, incelikler vardır ki eğer farına varıp göremezsek, yaklayamazsak neye yarar? Bakmak başka, görmek başkadır. Herkes bakar ama herkes göremez. Bazan o görebilsin diye aynı olaylar tekrar eder. Ama o bakıp da göremiyorsa bu tekrarlar neye yarar? Bir İngiliz atasözünde “Kimse görmek istemeyen kadar kör değildir” denir.


 

İşte yavrum, bizi “görmeye” götüren en güzel yollaran biri de resimdir.


 

Ben de resim yapmayı çok severim. Sık sık resim sergilerine giderim. Kütüphanemde bütün büyük ressamların röprodüksiyonları var. Onlara sık sık bakar, bu güzellikleri içime sindirmeye çalışım. Daha önce göremediğim, farkına varamadığım bazı incelikleri yakalamaya çalışırım. Onlara yüzlerce defa baksam da yine de doyum olmaz. Çünkü güzelliğe doyulmaz ki. Güzellik, kainatın altın anahtarıdır. Resimdeki güzellikler bizi insandaki, doğadaki, varoluşun içindeki güzellikleri de görmeye götürürür. İşte böyle yavrum. Resim yapmanın resimle meşgul olmanın sayısız faydaları ve insana kazandırdığı sayısız güzellikler vardır.


 

Herşeyle resim yapılabilir. Önemli olan bir güzelliği yakalamaktır. Ömür boyu Matisse’in tablolarını seyrettim. Renkli resimleri kadar karakalemle çizdiği tablolarına da insan yüzlerce yıl baksa yine de doyamaz. Aman Yarabbi, kalemi eline alıyor, tek çizgide yepyeni tadılmadık, görülmedik bir güzellik ortaya koyuyor. Onun çizdiği elmalar, vazolar, masalar insan yüzleri aklın, hafsalanın alamayacağı kadar güzel.

Onlara yüzlerce, binlerce defa bakıyorum, yine de doyamıyorum.


Sevgili yavrum, gözlerinden öpüyor, iyi günler diliyorum.

 

Sabri Tandoğan

 

5393
0
0
Yorum Yaz